שמירת דם טבורי

בדם טבורי: האוצר שהטבע מעניק לכל תינוק


היום אין כמעט זוג בהריון שלא מתלבט בנושא שימור דם טבורי של התינוק העומד להיוולד. התקדמות מהירה של רפואת תאי הגזע מעלה את חשיבות "הביטוח הביולוגי" שההורים יכולים להעניק לילד שנולד להם. מהו דם טבורי, כיצד מתבצע האיסוף, איך שומרים את הדם ומדוע צריך ביטוח? כל התשובות בכתבה שלפניכם.

הכתבה בחסות טבורית 
בנק דם טבורי

מהו דם טבורי?

דם טבורי הוא דם המופק מחבל הטבור של הילוד במהלך פרוצדורה פשוטה ולא מכאיבה בסיום הלידה, לאחר ניתוק התינוק מהאם. דם זה עשיר בתאי גזע איכותיים במיוחד, צעירים ונקיים מזיהומים. תאי גזע המופקים מהדם הטבורי משמשים להשתלות מוח עצם ולריפוי עשרות מחלות ממאירות או תורשתיות. יתרון של תאי גזע אלה הוא בכך שהם יכולים להתמיין לרקמות גוף שונות, כגון תאי עצב, לב, עור, תאי מערכת הדם, מערכת החיסון ועוד. התאים יהוו במקרה הצורך התאמה מושלמת לתינוק, ויתאימו בשיעור גבוה יחסית גם לבני משפחתו. החלטה לשמר את הדם הטבורי עשויה להיות מצילת חיים עבור הילד שלכם ובני משפחתכם.

כיצד אוספים את הדם הטבורי?

איסוף הדם מתבצע באמצעות ערכה מיוחדת אותה תקבלו לאחר הרשמה לשירות שימור דם טבורי. הערכה מכילה את כל החומרים הדרושים לתהליך האיסוף, כגון שקית איסוף סטרילית, מבחנות ללקיחת דם ורידי מהאם, שקית כיסוי סטרילית, כלורוקסידן לחיטוי חבל הטבור ומסמכים.
חשוב שתביאו את הערכה לחדר לידה. בסיום הלידה, לאחר חיתוך חבל הטבור ובעוד השלייה נמצאת עדיין ברחם, תחבר המיילדת מזרק לחבל הטבור. המזרק מתחבר לשקית איסוף, וכך הדם המצוי בשלייה ובחבל הטבור ייאסף ישירות לשקית הסטרילית.
חשוב לציין, כי התינוק אינו מעורב בתהליך הנעשה לאחר הלידה ולאחר ניתוק חבל הטבור. במהלך הלידה לא מבצעים כל פעולה להגדלת כמות הדם בחבל הטבור, והיא מתנהלת באופן טבעי. איסוף של דם טבורי אפשרי גם בלידות קיסריות ובלידות מרובות עוברים.

כיצד שומרים את הדם הטבורי?

בתום האיסוף נשמרת מנת הדם הטבורי בטמפרטורת החדר. נציג בנק הדם הטבורי מגיע לבית החולים ומשנע את המנה לבנק. הדם הטבורי מוקפא בפאזה גזית, בטמפרטורה של 196 מעלות צלזיוס מתחת לאפס.
לאחר השלמת התהליך מודיע הבנק למשפחה, כי התהליך הושלם, ומעתה תהיה המנה זמינה לשימוש מיידי. היום נהוג לשמור את מנות הדם הטבורי בהקפאה למשך 20 שנה, בהתאם לניסיון המדעי שנצבר עד כה. ייתכן כי בעתיד יהיה ניתן לשמור לתקופות ארוכות יותר.

מדוע יש צורך בביטוח דם טבורי?

למעשה, שימור דם חבל הטבור של תינוק שזה עתה נולד מהווה מעין "ביטוח ביולוגי" יקר ערך לו ולמשפחתו. אבל מה יקרה אם, חלילה, יהיה צורך להפשיר את המנה ולעשות בה שימוש? מי יממן את האשפוז וההשתלה המורכבת? מה אם תרצו לבצע טיפול חדשני שאיננו מכוסה ע"י סל הבריאות, או אם יהיה צורך לחפש תורם חלופי? שימור דם טבורי הוא רק חלק מהפעולה הנדרשת. חשוב מאוד ללוות את אקט השימור בפוליסת ביטוח ייעודית ומקיפה, כך שבעת הצורך תהיו מכוסים מכל הבחינות.
למידע נוסף:

מחלות המטופלות באמצעות דם טבורי
דם טבורי: שאלות נפוצות
מאמר: ב- 2002 שמרו את הדם הטבורי של פרנסיס. ארבע שנים מאוחר יותר הוא הציל את חייה.

דף הבית » שמירת דם טבורי

אפליקציה iexpect
מכון האולטראסאונד נמצא בבניין K , שדרות ירושלים 18 פינת הרצל 1, קומה 3 משרד 310. אשדוד.
לקביעת תורים ולבירורים,בימי א-ה בין 08:00-20:00 ובשישי בין 08:00-15:00
 ניתן לפנות לעינבר קליין, מנהלת המרפאה בטלפון 08-6348808  ובנייד- 054-8002102 .

מכון האולטראסאונד נמצא בבניין K , שדרות ירושלים 18 פינת הרצל 1, קומה 3 משרד 310. אשדוד.

 

לקביעת תורים ולבירורים

בימי א-ה בין 08:00-20:00 ובשישי בין 08:00-15:00

 

ניתן לפנות לעינבר קליין, מנהלת המרפאה

בטלפון 08-6348808  ובנייד- 054-8002102 .