שאלות נפוצות

שפעת החזירים והריון

המגיפות העולמיות אשר פרצו בעולם במאת השנים האחרונות לימדו אותנו כי נשים בהריון נמצאות בסיכון יתר לתמותה ממחלה זו. זאת בעיקר עקב התפתחות דלקת ריאות. ההסבר לכך שמתפתחת דלקת ריאות חמורה יותר בנשים הרות הוא כי ההיריון דוחק את הריאות וכך מופחתת תנועת האוויר בהן, והגוף מתקשה להתמודד עם הזיהום. כמו-כן במהלך ההיריון חלים שינויים במערכת החיסונית של האם אשר פוגעים בתנגודת שלה לזיהומים.

למניעת זיהום יש להקפיד על הקטנת האפשרות להידבקות בנגיף ולהעברתו לסביבה. זאת באמצעות שמירת מרחק מחולים, שטיפת ידיים והימנעות ממגע עם חפצים עליהם יכול להימצא הנגיף.

לגבי חיסון: מומלץ להתחסן בחיסון השגרתי לשפעת הרגילה וכן להיות קשוב להמלצות בנוגע לחיסון לשפעת החזירים.

האם מותר לאישה בהריון לטוס?
אישה בהריון אשר אינה סובלת מבעיה רפואית כללית או מילדותית אכן יכולה לטוס, תוך נקיטת אמצעי זהירות בדומה לאישה אשר אינה בהריון. הסיכונים לעובר מהקרינה הקוסמית לה נחשפים בזמן הטיסה נחשבים זניחים. טיסה בהריון נחשבת די בטוחה ולא נמצאה עלייה בסיכון למחלות מילדותיות אצל נשים אשר טסו במהלך ההיריון. מרבית חברות התעופה מאפשרות לנשים לטוס עד השבוע ה 36 להריון. חלק מהחברות דורשות מכתב מהרופא לאישור גיל ההיריון.

טיסה אינה מומלצת לנשים הסובלות ממחלה כללית או סיבוך בהריון אשר יכול להחמיר בטיסה או להוביל למצב המצריך טיפול דחוף. יש לזכור כי עיקר מצבי החרום בהריון מתרחשים בשליש הראשון או השלישי, לכן עדיף לטוס בשליש השני.

טיסות ממושכות הכרוכות בחוסר תנועה יכולות להיות קשורות להתפתחות קרישי דם. טיפולים מונעים לקרישי דם כוללים: ישיבה נוחה, שימוש בגרביים אלסטיות, הנעת הרגליים, לבישת לבוש קל ושאינו לוחץ, תנועה במטוס לפרקים, ושתייה מרובה.

בזמן הטיסה ייתכנו תזוזות חריגות של תא הנוסעים עקב זרימת אויר טורבולנטית. לפיכך מומלץ לחגור חגורת ביטחון במהלך כל הטיסה. את החגורה יש לחגור מתחת לבליטת הבטן. כדאי גם להימנע משתיית משקאות מוגזים לפני הטיסה ובמהלכה. זאת כיון שהגזים מתרחבים בעת השהייה בגבהים ויכולים לגרום ללחץ בטני ולכאבים.

מהו שימור דם טבורי?
בשנים האחרונות התפתחו שתי מערכות של בנקים לשימור דם טבורי, ציבורי ופרטי. הבנק הציבורי מקדם תרומה של מרכיבי הדם אל נתרם אשר מבנהו הגנטי דומה או שונה מהתורם. הבנקים הציבוריים לעומת זאת מקדמים תרומה של מרכיבי הדם אל התורם עצמו או בני משפחתו, באם בעתיד הם יזדקקו לתרומה זו. הסיכוי הנדיר כי התורם או בני משפחתו יזדקקו לתרומת דם טבורי עומד על 1:2700 לערך.

דם טבורי נחשב בעבר כפסולת והושלך לאחר הלידה ביחד עם השלייה וחבל הטבור. היום ידוע כי הדם הטבורי מכיל תאי גזע המשמשים ליצירת תאי דם. לתאי גזע אילו יש מספר יתרונות בהשתלה: ניתן להשתיל את התאים גם כאשר דרגת ההתאמה עם הנתרם אינה מלאה, ונצפות פחות תגובות של השתל נגד המאכסן. החיסרון בתרומה זו הוא כי מספר התאים בכל מנה הוא על פי רוב נמוך. כיום נערכים מחקרים במטרה לאפשר את הגברת מספר תאי הגזע בדם הטבורי.

ההערכה היא כי מאז תחילת השימוש בתאי דם טבורי בוצעו כ 7,000 השתלות בילדים או במבוגרים לטיפול בסרטן הדם ולריפוי מחלות גנטיות.
בארץ קיימים מספר בנקי דם פרטיים. שימור הדם הטבורי כרוך בתשלום משמעותי אשר חלקו מסובסד ע"י קופות החולים. שימור זה מאפשר מעין ביטוח מפני המחלות הנדירות הניתנות לריפוי באמצעות תאי גזע. כמו-כן השימור טומן בחובו מעין "חלום" כי בעתיד טכנולוגיות חדשניות יאפשרו שימושים נוספים בתאי גזע אילו. בעת איסוף הדם הטבורי יש לעשות כל מאמץ כי תיאסף הכמות המרבית.

איך ניתן למנוע לידה מוקדמת?
לידה מוקדמת הינה לידה המתרחשת לפני השבוע ה 37 להריון. כ-10-12% מהלידות הינן מוקדמות והן קשורות בעלייה בתחלואה ובתמותה של היילוד. מזה שנים נערכו מחקרים למציאת טיפולים למניעת לידה מוקדמת או להקלת הצירים. לאחרונה נמצא כי טיפול בפרוגסטרון הינו יעיל למניעת לידה מוקדמת בנשים אשר בעברן התרחשה לידה מוקדמת. במחקר המרכזי בתחום השתתפו נשים אשר ילדו בעבר לידה מוקדמת של עובר יחיד לפני השבוע ה 37. נשים אילו טופלו החל מהשבוע ה 16-20 להריון בתכשיר פרוגסטרון המוזרק לשריר אחת לשבוע. נשים אילו הושוו לקבוצת ביקורת אשר לא קיבלה טיפול. המחקר הופסק מוקדם מהצפוי זאת בעקבות הממצאים אשר הראו כי קיימת תועלת משמעותית בהפחתת לידות מוקדמות בנשים המטופלות, ולכן לא ניתן להמשיך ולמנוע את הטיפול מקבוצת הביקורת.

על פי מחקר זה ואחרים נראה כי קבוצת הנשים העיקרית היכולה להנות מהשימוש בפרוגסטרון הינה של נשים עם היסטוריה של לידה מוקדמת בעבר או נשים עם קיצור משמעותי של צוואר הרחם.

ניתן לטפל בפרוגסטרון בזריקות וכן נצפתה תועלת במתן פרוגסטרון נעשה שימוש בנרות נרתיקיים המכילים את התרופה. אך, למרות התועלת האפשרית בטיפול בתרופה עדיין לא נמצאה הנוסחה המיטבית של תכשיר הפרוגסטרון בו יש לטפל.

כיצד לטפל בבחילות והקאות בהריון?
בחילות או הקאות בזמן הריון הן תופעה נפוצה (עד 80% מכלל ההריונות), והיא בהחלט אחת מהמטרידות שבהן. אצל חלק מהנשים יופיעו בחילות והקאות רק בשלבים מוקדמים של ההיריון, אצל חלק לכל אורך ההיריון, ואילו חלק מהנשים לא תסבולנה כלל מבחילות והקאות. ברוב המקרים יופיעו בחילות והקאות בעיקר בשעות הבוקר.

לא ידוע מה גורם להופעת הבחילות או ההקאות חלק גורסים שזו רמתו העולה של הורמון הפרוגסטרון, ויש סברה הטוענת כי גורמים נפשיים משפיעים גם כן. אך נראה כי גורמים נפשיים אינם הסיבה העיקרית לבחילות. ידוע ומוסכם כי התופעה שונה מאישה לאישה, משלב לשלב בהריון, וגם מהריון להריון. עוד ידוע כי התופעה בולטת יותר בהריון מרובה עוברים. לרוב נעלמות הבחילות וההקאות עד שבוע 14, אך ייתכן גם שאישה אשר סבלה מבחילות / הקאות בתחילת ההיריון, אילו יחזרו לקראת הלידה.

חשוב לזכור כי התופעה איננה מעידה על תקינות ההיריון או אי-תקינות ההיריון.
לעתים הבחילות וההקאות יהיו קשים בצורה חריגה, תופעה הנקראת:

Hyperemesis Gravidarum, אז מופיעה ירידה במשקל, התייבשות והפרעה במאזן המלחים של הגוף. לכן, בכל מקרה של הקאות קשות יש לבדוק את מקור התופעה, ולשלול גם מחלות אחרות העלולות לגרום לתופעה דומה.

מניעה, הקלה וטיפול:

מספר דברים אותם תוכלי לעשות על מנת למנוע, להקל ולטפל בבעיית בחילות והקאות בזמן הריון:

• שתייה מרובה
  שתי לעיתים קרובות כדי למנוע התייבשות. קחי איתך בקבוק מים לכל מקום, ולאורך כל היום! במקרים חריגים יתכן ויידרש אשפוז כדי להשלים ולהזליף לך נוזלים ישירות אל הוריד, וכן כדי לאזן את מצב המלחים בגופך.

• ארוחות קטנות
אל תתני לבטן להיות ריקה! אכלי משהו קטן (קרקר או טוסט) לאורך כל היום, ואפילו בלילה. אכלי 6-5 ארוחות קטנות ביום במקום 3 ארוחות גדולות. גם בבוקר, עוד לפני שאת קמה מהמיטה, כדאי לקחת ביס או שניים ולחכות בערך רבע שעה במיטה עד שאת קמה. פעולה זו סופגת את חומצות הקיבה ומתחילה את תהליך העיכול. השתדלי לאכול מזון בריא, עשיר ומאוזן. מזונות שיכולים לסייע: לחם מחיטה מלאה, תפוחי אדמה, דגנים מלאים, סוכריות חמוצות, ג'ינג'ר מסוכר ולימונים.

• לימון להקלה
לימון עוזר להעביר תחושת בחילה. הסתובבי עם לימון בתיק כל היום כדי להריח אותו או לסחוט ממנו כמה טיפות לכוס מים בעת בחילה.
הימנעות מטעמים הגורמים לתחושת בחילה: הימנעי מכל סוג של אוכל או ריח שגורמים לך בחילה כמו ריח של אוכל מטוגן, קפה, עשן סיגריות או כל דבר אחר... הימנעי מעישון, אלכוהול וקפאין עד כמה שניתן.

• זנגוויל
חליטת זנגוויל ביתית יכולה לעזור (גירוד שורש נקי בפומפייה והוספת מים רותחים עם קצת סוכר.

• פעילות גופנית
פעילות גופנית קבועה מועילה וחשובה מאוד. קיימים תרגילי נשימה ויוגה העוזרים להקלה על בחילות מאוד.

• תרופות מדכאות בחילה
במקרה הצורך הרופא המטפל יוכל לתת לך תכשירים מדכאי הקאה, כמו פרמין.

• רפואה משלימה
דיקור סיני, ג'ינג'ר, וויטמין B6.

דף הבית » שאלות נפוצות

אפליקציה iexpect
מכון האולטראסאונד נמצא בבניין K , שדרות ירושלים 18 פינת הרצל 1, קומה 3 משרד 310. אשדוד.
לקביעת תורים ולבירורים,בימי א-ה בין 08:00-20:00 ובשישי בין 08:00-15:00
 ניתן לפנות לעינבר קליין, מנהלת המרפאה בטלפון 08-6348808  ובנייד- 054-8002102 .

מכון האולטראסאונד נמצא בבניין K , שדרות ירושלים 18 פינת הרצל 1, קומה 3 משרד 310. אשדוד.

 

לקביעת תורים ולבירורים

בימי א-ה בין 08:00-20:00 ובשישי בין 08:00-15:00

 

ניתן לפנות לעינבר קליין, מנהלת המרפאה

בטלפון 08-6348808  ובנייד- 054-8002102 .